موسسه دانشمند

بستری برای تحقیق و توسعه

مجسمه چهار دانشمند ایرانی در مقر سازمان ملل - وین (ابوعلی سینا، خیام، رازی و ابوریحان)

ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته

ساخت و طراحی دستگاه اینترمیکس و فیلر مجهز به سیستم PLC به صورت یکپارچه

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۱۱
 • وضعیت طرح:
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، موسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه ساخت و طراحی دستگاه اینترمیکس و فیلر مجهز به سیستم PLC به صورت یکپارچه از کلیه فناوران توانمند در این زمینه، دعوت به عمل آورد.

طراحی و ساخت دستگاه تست پایداری محصولات نوشیدنی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
 • وضعیت طرح: در مرحله فراخوان
با توجه به نیاز مجموعه شرکت‌های صنایع غذایی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به سیستمی کاربردی جهت انجام تست‌های مربوط به پایداری و کیفیت محصولات نوشیدنی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از بهبود کیفیت محصولات نوشیدنی تولید شده، اقدام به رفع نیاز فناورانه ”طراحی و ساخت دستگاه تست پایداری محصولات نوشیدنی“ نماید. لذا از کلیه فناوران توانمند با رزومه مشخص و قابل استعلام در این زمینه، جهت ساخت دستگاه با ویژگی‌هایی که در ادامه آمده است دعوت به عمل می‌آید. لازم به ذکر است جهت روشن‌تر شدن موضوع نیاز مورد درخواست، اطلاعات محصول مشابه خارجی به پیوست این RFP ایفاد گردیده است.

طرح و اجرای ساختمان‌های نوین سبک، سریع‌الاحداث و مقرون به صرفه

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
 • وضعیت طرح: در مرحله فراخوان
با توجه به استراتژی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در حوزه مسکن محرومان که بر پایه ساخت مسکن ارزان و مقاوم استوار است و با عنایت به اینکه تولید انبوه مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه در دستور کار این نهاد قرار گرفته است، ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت ساخت و ساز، با درنظرگرفتن شرایط اقلیمی منطقه و نیز استفاده از مصالح داخلی با کیفیت و مقرون به صرفه جهت ایجاد اشتغال و کسب و کار در این صنعت، بیش از پیش احساس می‌شود. هدف از پروژه حاضر، طرح و اجرای ساختمان‌های نوین سبک، سریع‌الاحداث و ارزان قیمت برای تأمین مسکن محرومان می‌باشد.
موارد فنی و زیرساخت‌های مورد انتظار کارفرما عبارتند از:
1) شرکت فناور از کادر فنی مجرب و امکانات و تجهیزات مناسب در این حوزه برخوردار باشد.
2) شرکت فناور، علاوه بر برخورداری از دانش فنی مناسب، بایستی از حسن سابقه انجام کار در این حوزه نیز برخوردار بوده و دارای نمونه اجرایی ارزیابی شده باشد.
3) نمونه اجرایی مذکور بایستی از تمامی استانداردها، گواهینامه‌ها و تأییدیه‌های لازم در این خصوص که توسط مراجع ذی‌صلاح از قبیل سازمان نظام مهندسی ساختمان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان آتش‌نشانی صادر می‌گردد، برخوردار باشد.
4) مصالح و تجهیزات مورد استفاده داخلی بوده و قابل دسترس باشد.
5) از نظر آب و هوایی و زمین‌شناسی به انواع شرایط اقلیمی و محیطی کشور پاسخگو باشد. برای این منظور، می‌توان با حفظ ویژگی‌های مندرج در عنوان طرح (سبک، سریع‌الاحداث و مقرون به صرفه)، راهکارها و سیستم‌های سازه‌ای مختلفی ارائه نمود که هر کدام مناسب برای یک منطقه با لرزه‌خیزی، اقلیم یا شرایط آب و هوایی خاص باشد.

توجه:
چنانچه شرکت‌های دانش‌بنیان یا فناور، به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات اجرایی از قابلیت احداث ساختمان‌های مسکونی در سطح گسترده برخوردار نباشند، در صورت توافق با شرکت‌های پیمانکاری قدرتمند در این حوزه، می‌توانند مشترکاً در قالب یک کنسرسیوم نسبت به ثبت‌نام در طرح حاضر اقدام نمایند.

طراحی، مهندسی معکوس و ساخت قطعه spindle bolt به همراه مهره و واشر توربین گازی MW-701D متعلق به شرکت میتسوبیشی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد با همکاری شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در زمینه طراحی، مهندسی معکوس و ساخت قطعه spindle bolt به همراه مهره و واشر توربین گازی MW-701D متعلق به شرکت میتسوبیشی جهت به کارگیری در نیروگاه قم از کلیه فناوران توانمند در این حوزه جهت ارائه پیشنهاد دعوت به عمل آورد.

دستگاه و تجهیزات عایقکاری سرجوش پودر فیوژن باند اپوکسی (FBE)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
با توجه به افزایش خوردگی در لوله‎های عایقکاری شده با سه لایه پلی‎اتیلن و مسئله جداشدگی عایق از لوله (Dis-bonding) در خطوط لوله، استفاده از رنگ اپوکسی به عنوان عایق لوله در حال جایگزین شدن به عنوان عایق برتر می‎باشد. لذا سرجوش‎های لوله باقی مانده با دو روش HBE و FBE عایقکاری می‎گردند. در روش HBE رنگ به صورت مایع دو جزئی و دستی به صورت سنتی بر روی سرجوش عایقکاری می‎گردد. در روش جدید FBE رنگ به صورت پودر خشک توسط تجهیزات و دستگاه مخصوص با ضخامت تعیین شده بر روی سرجوش از پیش گرم شده، اسپری و سپس عایقکاری می‎گردد. یک شرکت فعال در صنعت نفت در نظر دارد به دلیل کیفیت، دقت، ضایعات کمتر و سودآوری و ارزش افزوده بیشتر، ناوگان خود را مجهز به دستگاه FBE از طریق بومی سازی نماید.

بومی‌سازی یک دستگاه سبد سانتریفیوژ بچ (Batch)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه ”بومی‌سازی یک دستگاه سبد سانتریفیوژ بچ (Batch)“ از کلیه افراد و شرکت‌های توانمند در این زمینه، دعوت به عمل آورد.

واحد تحلیل گشتاور اتصالات دندانه‌ای (JAM System)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
پایداری و یکپارچگی لوله‌های جداری به کیفیت اتصال لوله‌ها بستگی دارد. لوله‎های جداری، تیوبینگ و لوله حفاری در برخی موارد تا نیمی از هزینه چاه را شامل می‌شوند. اطمینان از پایداری اتصالات این لوله‌ها در پایداری چاه ضروری است و تعیین کننده طول عمر و عملیات ایمن چاه است. اگر به هر دلیلی این تجهیز دچار ایراد شده و اطلاعات غلطی به کاربر بدهد می‌تواند منجر به خسارت اقتصادی زیادی شود. در نتیجه برای جلوگیری از خسارات حتمی، دقت و کیفیت این دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد.
هدف از اجرای این پروژه در فاز 1 نقشه برداری از ساختار ابزار است. در فاز دوم تعمیر تجهیز موجود در شرکت متقاضی و تست آن و در فاز سوم نیز ساخت تجهیز برای استفاده در پروژه‌های داخل شرکت و در مرحله بعد پاسخگویی به نیاز صنعت حفاری کشور است.