موسسه دانشمند

بستری برای تحقیق و توسعه

مجسمه چهار دانشمند ایرانی در مقر سازمان ملل - وین (ابوعلی سینا، خیام، رازی و ابوریحان)

تشخیص آلودگی به یون در گله های گاو شیری با استفاده از کیت PCR ایزوترمال (LAMP)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۱۵
 • وضعیت طرح:
بیماری یون یک بیماری پیش رونده و تحلیل برنده در نشخوارکنندگان از جمله گاو، گوسفند و بز می‌باشد که در گاومیش، گراز، گوزن، اسب، خرگوش، راسو و روباه نیز گزارش شده است. به لحاظ اپیدمیولوژیک، آلودگی می‌تواند از طریق دام های اهلی به حیات وحش منتقل شده و وحوش به عنوان ذخیره عفونت عمل کنند. بیماری به دو شکل تحت بالینی و بالینی وجود دارد که هر دو شکل آن باعث افت عملکرد تولیدی دام، افزایش حساسیت دام به بیماری‌های ثانویه مختلف و در نهایت حذف می‌شود. خسارت اقتصادی بیماری یون به عنوان یکی از مهمترین و زیانبارترین بیماری‌های عفونی رایج در صنعت گاو شیری شامل کاهش میزان تولید شیر، کاهش وزن لاشه، حذف زودرس دام و هزینه تلیسه جایگزین، خسارت های کاهش بازدهی تولید مثلی و ابتلا به سایر بیماری‌ها است. هم چنین، بدلیل ارتباط این بیماری با بیماری کرون در انسان، تشخیص سریع بیماری از نظر سلامت عمومی جامعه نیز حائز اهمیت است.

کنترل مگس های میوه با استفاده از روش نابارورسازی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
 • وضعیت طرح:
مگس میوه مدیترانه (Ceratitis capitate) یکی از آفات بسیار مهم و کلیدی محصولات باغی در سراسر دنیا به شمار می رود. این آفت قابلیت خسارت به بیش از 350 نوع میوه و سبزی را دارد. نارنگی از میزبان های مهم این حشره است که در استان مازندران و خصوصا در اطراف شهرستان ساری نسبت به این آفت حساسیت بالایی نشان داده است. این آفت در شرایط آب و هوایی شمال کشور، غیر از لیمو ترش به نارنگی و نارنج های تازه رنگ گرفته و به سایر مرکبات صدمه زده و همچنین به میوه هایی مانند ازگیل و خرمالو هم خسارت وارد می کند. باتوجه به پرخوری بیش از حد، اين آفت مي تواند آلودگي بسيار زياد و خسارت جبران ناپذيري وارد نمايد.
با توجه به هزینه بالای کنترل این آفت به روش شیمیایی و اثرات مخرب زیست محیطی این روش، استفاده از روش نابارورسازی به منظور کنترل حشرات آفت بخصوص مگس های میوه خانواده Tephritidae از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. لازم به ذكر است كه روش نابارورسازي از روش هايي است كه به خصوص بر روي مگس ها موفقيت آميز مي باشد.

طراحی و ساخت جریان سنج جرمی (Mass Flowmeter)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
 • وضعیت طرح:
گاز کربن دی اکسید در انواع نوشیدنی های گازدار، مصرف قابل توجهی دارد. از طرفی در کارخانه های تولیدی، بخش قابل توجهی از اتلافها، مربوط به گاز کربن دی اکسید است؛ به طوری که با پایش دقیق و مدیریت مصرف این گاز، می توان از هزینه های بالای اتلاف، جلوگیری کرد. متأسفانه در غالب کارخانجات تولیدی، هیچ دستگاهی جهت سنجش میزان مصرف و یا اتلاف گاز دی اکسید کربن وجود ندارد و این عدم سنجش، موجب بروز خطاهای جدی در پایش اطلاعات مصرفی می گردد. بنابراین با وجود اطلاعات غلط و غیرعلمی، امکان طراحی سیستم های خود کنترل جهت بهینه سازی مصرف این گاز وجود ندارد. با توجه به هزینه بالای اتلاف این گاز و در راستای کاهش خطاهای پایش اطلاعات مصرفی، استفاده از جریان سنج جرمی در کارخانجات تولیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

ایجاد سیستم یکپارچه مدیریت پروژه سازمانی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
 • وضعیت طرح:
سیستم مدیریت یکپارچه، سیستمی است که سازمان برای مدیریت کلیه امور فرآیندی خود بکار می‌برد تا بتواند به اهداف استراتژیک سازمان دست یابد و بطور متوازن اهداف ذینفعان خود را برآورده سازد. در یک سیستم یکپارچه مدیریت پروژه، داده‌ها و اطلاعات منابع هر پروژه شامل نیروی انسانی، ماشین‌آلات، تجهیزات، بالانس مصالح و سایر منابع و فرآیندهای مختلف مدیریت پروژه، مستندسازی شده و سوابق و فایل‌های مرتبط با هر فرآیند، علاوه بر فرم‌های اطلاعاتی مورد نیاز در سامانه ذخیره می‌شود. در این سیستم دوباره‌کاری‌های مستندسازی به حداقل می‌رسد تا کارآیی و بهره‌وری سیستم مدیریت یکپارچه تضمین گردد. بدین ترتیب با پیشگیری از وقوع دوباره‌کاری در سیستم یکپارچه می‌توان به یک فرآیند مدیریتی کاراتر دست یافت. بنابراین به منظور سرعت بخشی به فرآیند جمع‌آوری داده‌های متنوع در سطح پروژه‌ها و کنترل زمانبندی اجرای فرآیند و گردش‌های مورد نیاز در سطح هر پروژه و سپس در سطح سازمان متولی اجرای پروژه، پیاده‌سازی سیستم‌های یکپارچه مدیریت پروژه ضروری می باشد.